Karıncalardan Kurtulma

4.1
(13)

Karıncalar mutfağınızı ele geçiriyor ve yemek kavanozlarınıza varıncaya kadar istila ediyor mu? O halde karıncalardan kurtulma yöntemlerini araştırmaya başladınız. Ama o küçük masum canlıları incitmeden kibarca uzaklaştırmak en iyi tercih olacaktır. İşte zarar vermeden karıncadan kurtulma yolları!

“Bir gün karıncalar sana saldırırsa, aldırma. Demek ki şeker gibisin!” Eskilerin bu tarz sözlerini eminim unutmamışsınızdır:) Bu tabir o zamanlar çokça dillendirilirdi. Ancak bugün, bir biyolog değilseniz, hayatınızda özellikle mutfakta karıncaların olmasında kesinlikle memnun olmayacaksınız.

Her şeyi çok temiz tutsanız bile, bu böceklerin mutfağınızda ortaya çıkması ve dolaplarınızda bulunan yiyeceklere dadanması sıklıkla karşılaşılan bir durum.

İncelemek için tıklayın: Buzdolabı Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Başlıklar

Mutfakta Karıncadan Kurtulma Yolları

Kentsel karınca türleri şeker ve proteinle beslenirler. Dolayısıyla bu besinlerin bolca bulunduğu zengin ortamlara yönelmek doğalarında vardır. Ancak bu, minik davetsiz misafirleri karşılamak için kırmızı halıyı sermeniz gerektiği anlamına gelmez.

 İşte mutfağınızdaki karıncalardan kurtulmanın 7 yolu:

1-Deterjan Hilesi

Bir ölçü su ve bir ölçü deterjanı karıştırın ve sıvıyı bir sprey şişesine dökün. Karışımı köşelere, yarıklara ve karınca yuvalarını barındırabilecek diğer alanlara püskürtün.

2-Sirke

Evde Mutfakta Karıncalardan Kurtulma Yolları
Evde Mutfakta Karıncalardan Kurtulma Yolları

Mutfağı temizledikten sonra, böceklerin ortaya çıkmasını önlemek için özellikle köşelere sirke püskürtün.

3-Şekerliğinizi Koruyun

Evde Mutfakta Karıncalardan Kurtulma Yolları
Evde Mutfakta Karıncalardan Kurtulma Yolları

Karıncaların şekerliğinizi veya benzer kavanozlarınızı işgal etmesini önlemek için içine her zaman bir parça limon veya portakal kabuğu koyun. Karanfil de işe yaramaktadır.

4-Karanfil ve Tarçın Poşetleri

Evde Mutfakta Karıncalardan Kurtulma Yolları

Küçük tül torbaları karanfil veya çubuk tarçınla doldurun ve odanın etrafına yayın. Bu bileşenlerdeki uçucu yağlar karıncaları uzaklaştırır. Poşetleri iki haftada bir değiştirmeyi unutmayın.

5-Acı Biber ve Kahve Telvesi

Evde Mutfakta Karıncalardan Kurtulma Yolları

Karıncaların çıktığı deliğin nerede olduğunu biliyorsanız, bir miktar acı biber veya kahve telvesi ile kaplayın. İkincisi, yutulduğunda rahatsız edici reaksiyonlara neden olmayacağından, çocuklu veya hayvanlı evler için daha uygundur.

6-Limon Suyu

Evde Mutfakta Karıncalardan Kurtulma Yolları

Evin dışına açık olan pencere kenarlarına ve kapı çerçevelerine limon suyu sürerek karıncaları korkutun. Narenciye kokusu bu böcekler için hoş değildir.

7-Vazelin

Karıncaların evcil hayvanınızın mama ve su kaplarına saldırmasını önlemek için kenarlarına az miktarda vazelin sürün.

Evdeki Karıncalardan Kurtulma

Karıncaların ortaya çıkmasını önlemek için diğer ipuçları, yiyecekleri kapalı tutmak, zemine veya diğer yüzeylere düşen kalıntıları hemen temizlemek, cihazların altını temizlemek ve çöp kutularını sıkıca kapalı tutmaktır. Ancak bunların hiçbiri karıncaları uzaklaştırmak için yeterli olmazsa bulunduğunuz bölgede herhangi bir haşere ile mücadele uzmanından yardım alabilirsiniz. Fakat bu tarz kuruluşların genellikle kimyasal yöntemlere uygulama yaptığını bilmenizde fayda var.

Hiç evinizde bir karınca istilası ile karşı karşıya kaldınız mı?  Ve hangi yöntemlerle karıncaları uzaklaştırdınız? Tecrübelerinizi yorum bırakarak okuyucularımıza yardımcı olabilirsiniz.

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Ortalama puan 4.1 / 5. Verilen oy sayısı: 13

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir