Minimalist Mutfak Örnekleri

0
(0)

Minimalist tasarım günümüzde oldukça popüler olan tasarımlardan biridir. Minimalizm akımının benimsenmesi ile birlikte mutfak, banyo, salon ve evin diğer tüm köşelerinde minimalizmin esintilerini daha sık görmeye başladık. Özellikle minimalist mutfak örnekleri netleşen çizgileri ile 2023 yılında daha fazla karşımıza çıkmaya başladı.

Daha az eşya ile daha hoş ve kullanışlı ortamlar ortaya çıkarabilirsiniz. Söz konusu mutfaklar olduğuna minimalist akımın oldukça etkili olduğu birçok örnek görebilirsiniz. Minimalist mutfak dizaynı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler, minimalist mutfak örnekleri ve çok daha fazlasını sizler için derledik.

İncelemek İçin Tıklayın: Modern Mutfak Dekorasyonu Trendleri

Başlıklar

Minimalist Mutfakların Özellikleri

Minimalist mutfak tasarımları temelde en az eşya ile en işlevsel ve kullanışlı ortamları oluşturmayı hedefler. Bu tasarımlarda gereksiz ve ortamı daha kalabalık hale getiren her şey ortadan kaldırılır. Böylece yaşam alanlarının daha ferah olması mümkün hale gelmektedir.

Minimalist mutfaklar tasarıma göre birçok yönden farklılaşabilir. Ancak tüm minimal tasarımların bazı ortak noktaları olduğunu da söylemek yanlış olmayacaktır. Minimalist mutfakların en belirgin özellikleri ise aşağıdaki gibidir;

 • Olabildiğince az eşya ile tasarım gerçekleştirilir.
 • Ayna gibi ortamı daha geniş gösteren eşyalar ile daha ferah ortamlar üretilir.
 • Mutfak dizaynı olabildiği kadar açık renk dolaplar ile hazırlanır. Dolapların fonksiyonel ve kullanışlı olmaları gerekir.
 • Mutfağın boyutuna bağlı olarak görece küçük yemek masası ve sandalyeler tercih edilir. Alandan tasarruf edilerek daha fazla kullanım alanı ortaya çıkarılır.
 • Göz yoran ve ortamı kalabalık gösteren unsurlardan uzak durulur.
 • Mutfakta bulunan her bir eşyanın birbiri ile uyumlu ve hafif renklere sahip olması gerekir.

Minimalist Mutfak Örnekleri: İskandinav Tarzı

İskandinav tarzı minimal mutfak tasarımları 2022 yılında olduğu gibi 2023 yılında da trend olması beklenen tasarımlar arasında yer almaktadır. İskandinav tarzının beyaz ile uyumu ve düşkünlüğünü göz önünde bulundurursak minimal tarzla birbirine çok yakışacaklarını söylemek gerekir.

İskandinav tarzı mutfak tasarımı daha çok koyu tahta renkleri ile beyazın uyumundan ortaya çıkan ve sadelikten yana olan bir tarzdır. Bu nedenle mutfak tasarımında beyazın aydınlığından faydalanırken İskandinav tarzının da renk uyumundan faydalanmak iyi bir seçenek olabilir.

Minimalist mutfaklar sadece beyaz ve gri renkten ibaret değildir. Renklerin uyumu ortama sakin bir hava kattığı sürece minimal çizgiden sapmış sayılmazsınız.

İncelemek İçin Tıklayın: Mutfak Dekorasyonu İçin 10 Farklı Fikir

Minimalist Mutfak Örnekleri: Modern Çizgiler

Minimalist mutfak örnekleri arasında belki de en çok tercih edilenlerden biri de modern çizgilerdir. Modern bir görünüş mutfaklarda çoğu zaman insanların öncelik verdiği tasarım unsurlarından biri. Modern mutfaklar ortaya çıkarmak için fonksiyonel eşyalar tercih ederken aldığınız her eşya hakkında iki kez düşünmeniz gerekir.

Mutfakta yer alan eşyaların fonksiyonel olup olmadığı ve alanı doğru kullanıp kullanmadığınıza dikkat etmelisiniz. Mutfak boyunca duvarlara monte edilmiş mıknatıs ve bıçaklar gibi ufak ayrıntılar alanı daha iyi kullanmanıza olanak tanıyabilir. Mutfaklarınızı minimalizm ile renklendirirken işlevsel hale getirmek daha ferah ve kullanışlı ortamlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

2023 Minimalist Mutfak Dekorasyonu Örnekleri

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Ortalama puan 0 / 5. Verilen oy sayısı: 0

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

ETİKETLER :

YORUMLAR

 1. benim gibi sadeliğe önem veren kadınlar için minimalist mutfaklar vazgeçilmez 😀

 2. hiç anlamış değilim gözü yoran mutfaklara her zaman minimalist mutfakları çok sevmişimdir

 3. minimalist modeller arasında en çok dikkatimi çeken modern modeller gerçekten bir evi komple değiştiriyo

 4. minimailist mutfak seçen arkadaşlar renkleri kesinlike uyumlu yapmalı bu konuda beyaz veya koyu gri çok hoş duruyor

 5. bir mimar olarak müşterilerimize bu tür modelleri gösterip bu tür modeller üzerinden mutfaklarını tasarlıyoruz minimalist mutfak modelleri günümüzde en çok tercih edilen modellerin başında geliyor 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir