Eğer mutfağınızı yenilemeyi ve yeni bir mutfak dekorasyonu ile modern görünümler elde etmeyi düşünüyorsanız sürekli güncelleyeceğim bu yazımı takip listenize kaydetmelisiniz! Çünkü en yeni mutfak dekorasyonu trendleri ve görselleri ile birlikte birbirinden güzel tavsiyeleri sizler için derleyeceğim.

“Mutfak dekorasyonu nasıl yenilenir ki? ” düye düşünüyorsanız hala bir iç mimarın kapısını çalmamışsınız demektir. Eğer masraftan kaçınmayarak kendinize yepyeni bir modern mutfak dekoru yapmaya karar verdiyseniz dekor uzmanlarının sizler için oldukça fazla seçeneği olduğunu göreceksiniz.

Minimalist Mutfaklar

Minimalist Mutfak Dekorasyonu Trendleri

Yakın zamana kadar, modern mutfaklar düz çizgiler ve nötr renkler kullanılarak minimalist bir trend izlerdi. Mutfak materyalleri ise beyaz renk ağırlıklı olarak karşımıza çıkardı.

Mutfakların bu minimalist tarzı yok olmayacak, kullanılmaya devam edecek. Çünkü yeni evlerde ve mimari planlarda zaten oturma ve yemek odası ile bütünleşik mutfak alanı birlikte geliyor. Bu nedenle mutfak diğer ortamların devamı olarak görülüyor, hatta diğer odalarla aynı duvar kaplamaları bile görebilirsiniz.

Mesela bu minimalist tarz içinde, mutfak dolapları, genellikle kulpsuz, basınçlı açma sistemleri kullanan veya gizli dolapları açmak için boşluklar kullanan daha gizli hatlara sahip olan oturma odası dolaplarına benzerlik gösteriyor. Ama gayet sade olmakla beraber şık bir mutfak dekoru olduğunu görebilirsiniz.

Bu minimalist mutfak tasarımında ise, mimarlar halihazırda çeşitli kaplama malzemeleri kullanmışlardır: taş tezgahlar, yanmış çimento, fayanslı duvarlar, veya laminat dolaplar vs. Kontrast sağlamak n ötr renk desenleriyle iki veya üç renk desenini karıştırarak veya yalnızca kaplamalarda kullanılan malzemeyi değiştirerek elde edilmiş harika bir kombinasyonu gözlemleyebilirsiniz.

Modern Mutfak Dekorasyonu 2020 Trendleri

Her yıl düzenlenen dekorasyon ve mimari fuarlar aslında bir sonraki yılın trendlerinin belirleyicisi oluyorlar. Kaplamalar, mutfak dekoru materyalleri, dolap sistemleri, ıslak zemin teknolojileri vs. Şirketler, modern mutfaklar için yeni tasarım fikirlerini ve artan ihtiyaçlarını karşılamak için hangi ekipmanın uygun olduğu konusundaki araştırmalarını mimari ekipleri ile yapmaktalar. Ve bunu yaparken dünya trendlerini göz önünde bulunduruyorlar.

Uluslararası mimari dergileri incelendiğinde modern mutfak trendleri açısından vazgeçilmez olarak sayabileceğimiz ana yönergeler şunlardır: Sürdürülebilirlik, Teknoloji, Ergonomi ve Sağlıklı Yaşam!

Mutfak Kaplamaları

Modern mutfaklar için materyaller, dolaplar ve aksesuarlar elbette çok önemli. Fakat son zamanlarda mutfağın göz alıcı yanlarından biride mutfak kaplamaları olarak karşımıza çıkıyor.

Bu zamana kadar minimalist mutfaklarda nötr renklerle beraber hafif detaylar hüküm sürdüyse bile, yeni trend mutfaklarda, mutfak kaplamaları desen, renk ve dokuların zenginliği ile karşımıza çıkıyor. Altıgen şekillerde geometrik desenli ekler ve seramiklerler uzun süre tercih edilecek gibi gözükmekte.

Yeni baskı teknikleri sayesinde, mutfak için baskılar ve tasarımlar oluşturmak oldukça kolay hale geldi. Aynı zamanda çıkartmalar ve cam üzeri baskılar kullanmayı mümkün kıldı. Ahşap ise yeni vernik teknolojileri sayesinde ıslak zeminlerde bile kullanılabilir bir hal aldı. Buda mutfak dekorasyonu açısından ahşap kullanımının artmasına sebep oldu.

Taşlar, özellikle granit, kireçtaşı ve Silestone gibi endüstriyel taşlarda mutfak tezgahlarında hala yaygın olarak kullanılmaktadır.

Modern Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır – Video

Kristal Mimarlık tarafından hazırlanan ve izlemenizi tavsiye ettiğim bu videoda kayda değer ipuçları bulabilirsiniz.