Mutfak Aydınlatması Nasıl Olmalı

3
(1)

Gerek ev ve gerekse ofis/iş yeri için ortamların aydınlatılması çok önemli bir konudur. Çünkü parlaklık iyi bir dekorasyonun temel bir parçasıdır ve aynı zamanda çevrenin rahatlık ve / veya işlevsellik gibi artılarının öne çıkmasını veya eksilerinin kapatılmasını sağlar. Mutfak aydınlatması ise oldukça hassas bir konudur. Bu yazımda mutfak aydınlatması nasıl olmalı? konusunu ele almaya çalışarak mutfak aydınlatması fikirleri sunmaya çalışacağım.

İyi dekore edilmiş, rahat ve aynı zamanda işlevsel bir evde ve evin en önemli bölümü sayabileceğimiz mutfakta aydınlatmaya dair 5 ipucu umarım sizinde işinize yarayacaktır.

Başlıklar

1-Mutfak Aydınlatması Planlaması Yapın!

Mutfak Aydınlatma Çeşitleri
Mutfak Aydınlatma Modelleri

Öncelikle mutfağın aydınlatması için ihtiyacınız olan tüm mutfak bölümlerini tespit edin. Daha sonra ister genel aydınlatma ister bölgesel aydınlatma hangisine karar verirseniz en doğru açıyı ve ışık derecesini yakalamaya çalışın. Bu konuda 2 seçeneğiniz var. Deneme yanılma veya uzman yardımı!

Genel aydınlatma söz konusu olduğunda avizeler ve avize içerisine güçlü ışık kaynakları gerekecektir. Fakat şunu unutmayın ki; “en iyi mutfak aydınlatması nasıl yapılır?” sorusunun cevabı kesinlikle “en fazla aydınlık nasıl sağlanırsa o şekilde yapılır” değildir. Bilakis fazladan aydınlatma gözünüzü yoracağı gibi mutfakta çalışma adaptasyonunuzu da olumsuz etkileyebilir.

Peki mutfak aydınlatması planı nasıl olmalı?

Aydınlatma Türleri

Bölgesel Aydınlatma: Mutfak tezgahı, yemek masası, ocak, lavabo gibi mutfağın bazı bölümlerini hedefleyen aydınlatma planıdır. Enerji tasarrufu ve verimli çalışmayı teşvik ettiği tecrübe edildiğinden modern mutfak dekorasyonu için vazgeçilmez bir aydınlatma türüdür. Ocağı, tezgahı yada lavaboyu aydınlatmak için led veya spot lambalar tercih edilmektedir. Mümkün olduğunca duvar kısmından uzak durularak duvarın değil hedeflenen bölgenin aydınlatılması esas alınmalıdır.

Genel / Ortam Aydınlatması: Mutfağın genelini bir veya birden fazla ışık kaynağından istifade ederek aydınlatma çeşididir. Burada önemli olan spot ışıkların veya avizelerin doğru noktalara yerleştirilmesi ve tasarrufun ön planda tutulmasıdır. Göz yormaması için doğrudan ortama değil nesnelere çarptırma yöntemi tercih edilebilir. Bu aydınlatma planlamasında mutfağın pencereleri ve bu pencerelerden gün içerisinde aldığı doğal ışık, akşam vakitlerinde koridor veya salon kısmından mutfağa yansıyan ışığın sağladığı aydınlatma derecesi gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır.

2-Küçük Mutfak İçin Bütünleştirici Aydınlatma Tercih Edin!

Mutfak Aydınlatması Fikirleri
Mutfak Aydınlatma Fikirleri

Küçük yada oturma alanı ile bütünleştirilmiş kompakt mutfaklar için bütünleştirici aydınlatma tercih etmelisiniz. Özellikle salon ile birleştirilmiş amerikan tarzı mutfaklar için tercih edeceğiniz aydınlatma ayrı ayrı iki kısım için değil ortamın tamamı için olursa hem aydınlatma yardımı ile ortam kombini kolaylaştırılır hemde eğer küçük bir mutfak ise daha ferah bir ortam izlenimi verilebilir. Bu şekilde iki ortam için bir mutfak aydınlatması fikirleri sizin için cazipse renklerin kombinasyonunu da özenle seçmelisiniz.

Ayrıca İnceleyebilirsiniz: Mutfak Dekorasyon Fikirleri

3-Dekorasyonda Spot Işıklardan Yararlanın!

Mutfak Aydınlatma Fikirleri
Mutfak Aydınlatması Nasıl Olmalı? Spot Led Işıklar İle Aydınlatma

Mutfak genel aydınlatmanız yeteri güçte olsa bile tezgahta çalışmak için döndüğünüzde muhakkak ışık azalacak veya gölge engeli ile karşı karşıya kalacaktır. Bu durumda uygulamanız gereken en mantıklı çözüm spot ışıklar olacaktır. Spot ışıklar doğrudan istenilen alana yeterli miktarda ışığı aktarabilir. Modern mutfak tasarımları zaten gerekli yerlerde olması gereken spot ışıkları barındırıyor. Fakat dilerseniz kendinizde sonradan montaj yaptırabilirsiniz. Mutfak aydınlatma led seçenekleri bir çok mağazada uygun fiyatlardan bulunabilmektedir.

Dolapların zeminine, tavan, fayans, mermer gibi bir çok zemine kolaylıkla montajı yapılabilen spot ışıkların gözü yormayan ve tasarruflu olanlarını tercih etmenizi öneririz. Hatta derecesi ayarlanabilen led spotları muhakkak araştırmalısınız!

4-Genel Mutfak Aydınlatmasında Beyazı Tercih Edin!

Mutfak aydınlatmanın son derece önemli olduğu bir çalışma ve yaşam alanıdır. Bu sebeple genel aydınlatmada en net ışığı beyazdan alabileceğinizi unutmamalısınız. Diğer renklerde aydınlatmalar dekoratif olarak size cazip gelse de yansımalar yapabilir veya yeteri kadar aydınlatmayabilir.

Doğrama, fırında veya ocakta pişen yemeği kontrol etme, tarif okuma gibi işlemler net aydınlık gerektiren işlemlerdir. Kesici aletlerle iş yapacağınız mutfakta en ufak bir kaza tatsız sonuçlar doğurabilir. Veya yemeğin pişip pişmediğini anlamak için yapacağınız kontroller en sağlıklı sonucu beyaz ışık altında vermektedir.

5-Tül ve Mutfak Perdesi Seçimine Dikkat Edin!

Mutfak Perdesi Nasıl Seçilir?

Mutfakta kullanacağınız tül ve perde seçimini mümkün olduğunca açık renklerden yana yapmalısınız. Doğal ışık kaynağı olarak nitelendirdiğimiz en sağlıklı ışık olan gün ışığı, farklı renklerde tül veya perde nedeniyle engellenebilir ve bu da gözünüzü zamanla yorabilir. Mutfak perdesi seçimi muhakkak uygun bir aydınlatma ile birlikte düşünülerek yapılmalıdır.

Açık renkte tül veya perde ile soğuk ışık kaynağı tasarruflu led ampülleri deneyerek en sağlıklı sonucu alabilirsiniz. Mutfak pencereniz ocağa yakınsa stor perde kullanmanız yerinde olacaktır. Mutfak perdesi modelleri arasında seçiminizi sadece dekorasyonu baz alarak yapmamalısınız.

Mutfak Perdesi Nasıl Olmalı!

Özet Olarak Mutfak Aydınlatma Fikirleri!

  • Muhakkak tasarruf ampüller veya ledler kullanın.
  • Gözü yormayan soğuk ışıklar tercih edin.
  • Ağırlıklı tercihiniz beyazdan yana olsun.
  • Diğer renklerde ışıkları camlı dolaplarda -dekoratif yan aydınlatma olarak- kullanabilirsiniz.
  • Gün ışığını engellemeyecek tül perde tercih edin.
  • Spot ışıklardan faydalanabilirsiniz fakat abartıya kaçmayın.
  • Derecesi ayarlanabilen led ışıkların avantajlı olduğunu unutmayın.
  • Dekoratif LED armatürleri avize yerine kullanabilirsiniz.
  • Mutfak aydınlatması fikirleri konusunda sadece araştırma yapmanız yetmeyebilir,profesyonel yardım almayı unutmayın.

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Ortalama puan 3 / 5. Verilen oy sayısı: 1

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir