Mutfak Dolap Düzeni

4.5
(160)

Mutfak dolap düzeni karmaşık bir iş gibi gözükse de basit organizasyonlarla kolay hale getirilebilen rutindir. Mutfak sürekli olarak kullanılan küçük parçaların dolaplar içerisinde bir arada bulunduğu bir alandır. Günde minimum 2 kere mutfakta çalışılması gerektiği düşünüldüğünde mutfak dolabı düzeni oldukça önem taşıyan bir iştir.

Mevcut tüm öğeleri ve neyin gerçekten işlevsel olduğunu günlük olarak değerlendirerek, tüm organizasyon sürecini çok daha basit hale getirebilirsiniz. Mutfağınızı ihtiyaçlarınıza göre yapılmış özel tasarım dolaplar ve çekmeceler ile dekore ederek zor gibi gözüken düzen işlemini basitleştirmek tabii ki mümkün.

İncelemek için tıklayın: Kullanışlı Mutfaklar Nasıl Dizayn Edilir?

Başlıklar

Mutfak Dolabı Düzeni İçin İpuçları

Mutfak dolap düzeni üzerine işinizi kolaylaştıracak bir takım ipuçlarını derlemeye çalıştık. Umarım mutfak yapınıza ve çalışma rutininize uygun bir kaç fikir yakalayabilirsiniz.

1. Birden çok çekmeceye sahip olun

Çekmeceler, aradıkları her şeyi hızlı bir şekilde bulmak isteyenler için mükemmel bir seçenektir. Ayrıca , mutfağı çok daha şık hale getirirken , küçük mutfaklar için dezavantaj olarak görülen açıkları kapatabilirler.  Çekmece düzeninde en önemli nokta çekmeceleri doldurabilecek çatal bıçak takımı ve diğer aksesuarların yoğunluk oranını iyi ayarlamaktır.

Mutfak çekmece düzeni yapılırken neyin her zaman mevcut kolayda olması gerektiğini ve neyin ara sıra kullanıldığını belirleyerek yerleştirmek işinizi kolaylaştıracaktır.

2. Organizerleri kullanın

Organizatörler, mutfağı lekesiz tutmak söz konusu olduğunda harika müttefiklerdir. Çatal bıçak takımını çekmeceye düşürmek yerine, bu ürünler her şeyi kategorilere ayırmanıza olanak tanır. Bu aynı zamanda sebze dilimleyici, rende, şişe açacağı ve kalıplar gibi bulunması zor olabilen hacimli aksesuarlar için de geçerlidir.

Yemek pişirirken temel bir nesneyi aramak için zaman harcamak oldukça can sıkıcıdır. Her şeyin her zaman parmaklarınızın ucunda olmasının, zamanla yarıştığınız yemek yapma rutinin ortasında işi zevkli ve kolay hale getireceği aşikardır. Gerek çekmeceler gerekse dolaplar için organizerler seçerek düzenleme işine başlayabilirsiniz.

3. Mutfak materyallerinizi kategorize edin

Şimdi bir şişe açacağına ihtiyacınız varsa, yerini tam olarak biliyor musunuz veya bulana kadar aramanız mı gerekiyor? Arama aşamasını ortadan kaldırmak, evinizin çok daha uzun süre düzenli kalmasına yardımcı olur ve temizlik işinizi de kolaylaştırır. Sürekli çekmece ve dolaplara dokunmak el izi oluşturacağı için hem temizliği hem de hijyeni olumsuz etkileyecektir.

Örneğin, çocuğunuz basit bir sandviç yapma aşamasında eşyaların yerini soracaktır. Düzenli kategorizeyi başardığınızda aradığını kolaylıkla bulabilecektir. Sonuç olarak, dolaplardaki ögeleri kullanım ızgaralarına göre belirleyin ve mümkünse her şeyi yaratıcı bir şekilde düzenleyin.

4. Saklama kaplarını düzenleyin

Saklama kapları ve şişeleri düzensiz olduklarında tüm aile üyelerinin canını sıkabilmektedir. Bunun nedeni yemek yapımı aşamasında veya aile fertlerinin mutfaktan ihtiyaçlarını alma girişimlerinde sürekli olarak karışıklık yaşamalarıdır.

Bunu önlemek için kavanozları düzenleme sürecinde benzer renk ve temalara sahip kitlerin satın alınması düşünülebilir. Ayrıca tanımlama bilgileri için küçük etiketler tasarlanabilir.

5. Eşyaları önem sırasına göre yerleştirin

Mutfak dolap içi düzeni yapmak için birçok kullanılmayan eşyayı dolapların içinde toplamak işe yaramaz. Bu eğilim, zaman yetersizliğinden her gün yenilmekte ve özel ilgi görmediğinde düzensizliği iyice artırmaktadır. Mutfaktaki karışıklığın genellikle nadiren veya hiç kullanılmayan şeylerle dolu dolaplardan kaynaklandığını unutmayın.

Bu nedenle kapsamlı bir temizlik yapın ve öğeleri önem sırasına göre dağıtın. Uzun süredir kullanılmayan mutfak eşyaları ve tabak takımlarını ayırın ve hatta bazı eşyaları evden uzaklaştırmayı değerlendirin.

6. Özel amaçlı dolaplar tasarlayın

Planlı ve özel amaçlı dolaplar mutfak dolabı düzenleme işini oldukça zevkli hale getirecektir. Uyumlu görünümün yanı sıra mevcut modeller, dairenin her köşesinin tadını çıkarmanıza ve tamamen kişiselleştirilmiş bir şekilde bırakmanıza da olanak tanır. Eğer alan konusunda yeterli büyüklüğe sahip bir mutfağınız varsa bardaklar, tencereler için özel tasarlanan dolapları mutfağınız için yaptırabilirsiniz. Mesela ekmek koymak için dolap dizaynına dahil edilen bölmeler oldukça şık gözükmektedir.

İncelemek için tıklayın: Küçük Mutfaklar İçin Mutfak Dolapları

Küçük Mutfak Dolabı Düzeni

Küçük mutfak dolabı düzeni standart genişliklerde ki mutfaklara göre daha zor gözükebilir. Fakat iyi bir tasarım ve dolap dizaynı ile mutfak dolap düzeni daha basit hale getirilebilir.

İncelemek İçin tıklayın: Mutfak Tezgah Üstü Dekorasyonu

Mutfak Dolap Düzeni Fikirleri / Video

YouTube video

Hangi dolapların alt katta olması gerekir?

Az kullanılan veya ağır malzemelerin bulunması en uygun olan dolapların alt katta olması önerilir.

Hangi malzemeler için hangi dolaplar kullanılmalıdır?

Her malzeme için en uygun dolabın kullanımı, malzemenin boyutu, ağırlığı, kullanım sıklığı ve diğer faktörlere bağlıdır. Örneğin, ağır tencere ve tavalar için güçlü kapaklı dolaplar, baharatlar için düzenli şekilde sıralanabilen dolaplar ve bulaşıklar için su geçirmez dolaplar uygun olabilir.

Ne kadar dolap gerekiyor?

Bu, kişinin ihtiyacına, mutfak boyutuna ve dolap türlerine bağlı olarak değişebilir. Genellikle, bir orta boy mutfak için yaklaşık 15-20 dolap yeterlidir.

Ayrıca bakabilirsiniz: https://www.nefisyemektarifleri.com

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Ortalama puan 4.5 / 5. Verilen oy sayısı: 160

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir