Evin en özel ve anlamlı odalarından biri olan mutfak için her bir parçanın önemli olduğunu bütün bayanlar bilirler. Diğer odalar için özenle seçilen perde mutfak dekorasyonu söz konusu olduğunda daha bir önem taşımaktadır. Bu yazımda ideal mutfak perdenizi seçmenize yardımcı olacak ipuçları ve öneriler getireceğim. Mutfak Perdesi Nasıl Olmalı? ipuçlarımı kaçırmayın!

Mutfak perdesi kendine has özelliklerle üretilen bir perde çeşidi olduğundan ve seçiminin biraz özen gerektirdiği açıktır. Salon veya oturma odasına seçeceğiniz perdenin aynısını mutfak perdesi olarak seçmeye ve kullanmaya çalışırsanız hata yaparsınız. Dekora uyum sağlaması mutfak perdesi seçimi için tek başına yeterli değildir. Mutfak perdesi sürekli yemek yapılan ve yenilen, gıdaların saklandığı bir ortamı süsleyeceği ve güneşten koruyacağı için gerek kumaş yapısı ve gerekse ergonomik yapısı itibari ile özenle seçilmelidir. Bu nedenle amaca özel üretilen ve tasarlanan mutfak perdesi mutfak için her geçen gün önemli bir dekoratif unsur haline gelmiştir.

Mutfak Perdesi Nasıl Seçilmeli?

Mutfak perdesi seçimi neden önemlidir? sorusunun cevabı gayet açıktır. Mutfağın önemli köşesinde kendini belli edecek bir ürün olduğu için satın almadan önce tüm yönleriyle çok dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. 

İşte Mutfak perdesi seçimi için 5 ipucu:

Kumaş Seçimi

Mutfak genellikle insanların doğal ışığı kullanmaktan zevk aldığı bir alandır. Gün içerisinde çalışılması gereken bir yaşam alanı olduğundan gözü yormayacak olan gün ışığının en verimli ve sağlıklı şekilde kullanılması gerekmektedir.  Durum böyle olunca perde kapalıyken bile ışığın içeri girmesini sağlayacak hafif kumaşlarda perdeleri seçmek mantıklıdır!

Nötr renklerde, daha geniş bir ferahlık hissi veren, daha kolay kombinlenebilen ve zamansız bir stile sahip kumaşlar seçmek iyi bir seçenektir. Karartmalı veya çok koyu renklerde ağır kumaşlardan kaçının. Çünkü gün içinde ortamın sıcaklığını artırablirler. Daha fazla ısı tutmanın yanı sıra, güçlü renkler güneşin etkisiyle solma eğilimindedir.

Mutfak perdesi için ideal kumaş : yıkanabilir, dayanıklı ve bakımı kolay olmalıdır. Sonuçta mutfakta perde yağa, neme ve diğer yabancı maddelere daha fazla maruz kalacak ve bu da yıkamanın daha sık yapılmasına neden olacaktır..

mutfak dekorasyonu

Boyut

Mutfak perdesi ölçüleri kurulacağı pencere ile uyumlu olmalıdır. Uzun ve kısa tip perde modelleri karşınıza çıkacaktır. Seçimi yaparken konumu ve dekor bütünlüğünü göz önünde bulundurun. Mesela: lavabo veya tezgah üstü pencelereleri için kısa modelleri seçin.

Perde, kornişin hemen altındaki yüzeyin kullanımını engellemeyecek şekilde takılmalıdır. Yangın riskini ortadan kaldırmak için soba ve fırınlara yakın perdelerden kaçınılmalıdır. Pencere altında oturma alanı bulunmayan duvarlarda uzun perde kullanılabilir.

Perdeler, sabitlenecekleri kornişten daha büyük toplam genişlik ölçüsüne sahip olmalıdır. Bu fazladan ölçü , perdede kıvrımlar oluşturarak, parçaya daha iyi uyum ve daha sofistike bir etki sağlayabilir. Tabi bu tamamen tercihinize bağlı bir seçenektir.

Model Seçimi

Perdenin stili ve renk deseni de dikkati hak ediyor. Örneğin, Provencal dantelden yapılmış bir perde, çok modern veya minimalist bir dekora sahip bir mutfağa pek yakışmayabilir.

Perde, mutfağın geri kalanına uymalıdır.

Model seçimi yalnızca kişisel zevkinize göre yapılabilir. Seçtiğiniz perdenin beklenen görsel efekti yaratacağından emin olmak için odanın diğer unsurlarını da düşünmenizde fayda var.

Daha nötr duvarlar için, örneğin, renk ve baskılara cesaret etmek mümkündür.

Çok sayıda renk ve baskıya sahip daha fazla işlenmiş kaplamaya sahip duvarlar için ideal olan, birçok ayrıntı, baskı veya güçlü renkler içermeyen ve odanın görünümünü aşırı yükleyebilecek daha temel perdelerin seçimidir. Sade seçimlere ağırlık vermenizi tavsiye ederim.

Tür

Mutfak için temelde iki tür perde vardır: Raylı Perde , Stor Perde.

  • Raylı Perde (Kornişli): Perdeyi tavana yakın monte etmek isteyenler için daha uygundur. İdeal olan, rayın gömülü ve görünmez olması için duvar veya doğrama kaplamasına sahip olmasıdır.
  • Stor Perde : Ancak mutfaklarda en çok kullanılan model stor perde çeşitleridir. Takması, çıkarması ve değiştirmesi daha kolay olan bu modeller, genellikle çubuğa takılmasına izin veren kumaşa önceden takılmış halkalarla birlikte gelir. Küçük kumaş kulplarla gelen modeller de bulunmaktadır. Yıkanabilir olması ve kullanım kolaylığı en büyük avantajıdır.

Pratikliği bakımından raylı veya çubuklu perde tercih edebilirsiniz. Genelde mutfağınızın pencere yapısı hangi perde çeşidini kullanmanız gerektiğine dair size ipucu verecektir. Stor perdeler her mutfağa ve dekora uymayabilir. Tercih yine sizin olmakla beraber temizlik ve hijyene en uygun seçimi yapmanızda fayda var.

Temizlik ve hijyen

Mutfak perdesi seçimi için öncelik kumaşın yeri ve kalitesidir demiştik. Çünkü perde sürekli yağ, duman ve toza maruz kalacaktır. Bu nedenle, buperdenin örneğin bir oda perdesine göre çok daha sık yıkanması ve sterilize edilmesi gerekecektir.

Temizlik için çok sık yerinden çıkması gerekeceğinden,% 100 yıkanabilir, takılması ve çıkarılması kolay modelleri tercih edin.

Sentetik kumaşlar, evde yıkamada daha az hasar riski taşıdıkları için en iyi seçenektir. Doğal kumaşların profesyonel temizlik makineleri veya kuru temizleme firmaları tarafından yıkanması gerekebilir.

Son olarak, seçilen perdede kullanılan kumaşın yıkama sonrası büzülme yüzdesine ve mukavemetine sahip olup olmadığını kontrol edin, böylece evde yıkarken ürünün küçülme riskini ve fazladan buruşma ortadan kaldırmış olursunuz.


Yukarıda bulunan 5 ipucunu incelediyseniz konuyu özetlemeye geçebilirim.

  • Mutfağınızda bulunan pencere yapılarına ve mutfak dekoruna en uygun perdeyi seçmeye özen gösterin.
  • Mutfak Perdesi ısı ve ışığa karşı dayanıklı olmalıdır.
  • Yıkanabilir olmalı ve kırışmayan kumaşlardan seçilmelidir.
  • Çıkarıp takması kolay olmalıdır.
  • Lekelere karşı duyarlı renk ve kumaşlar seçmeye özen gösterilmelidir.
  • Mutfak Perdesi için bilinen ve bu alanda tecrübeli markaları seçmeniz doğru olacaktır.

Mutfak Perdesi Nasıl Olmalı konumuza ilavede bulunmak ister misiniz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.