Mutfak Tezgahı Ölçüleri

1.6
(7)

Mutfak tezgahı ölçüleri, kendi tezgahını yaptırmak isteyen birçokları tarafından araştırılır. Mutfak tasarımları için büyük önem taşıyan tezgahların doğru ölçülerde yapılması kullanım rahatlığı açısından önem taşımaktadır. Mutfak tezgahı ölçüleri hakkında detaylı bilgi ve tezgah ölçülerinin kullanım alanına etkisi hakkında merak edilenleri yazımızda derledik.

Mutfak Dolabı Ölçüleri Rehberi

Başlıklar

Mutfak Tezgahı Ölçüleri Neye Göre Belirlenir?

Mutfak tezgahı ölçüleri belirlenirken dikkat edilen birkaç unsur vardır. Bu unsurlar ile tezgahların ölçüleri net bir şekilde belirlenebilmektedir. Mutfak tezgahı, mutfağın boyutu ve kaç kişi tarafından kullanılacağı esas alınarak hazırlanır. Onlarca çeşit tezgah modeli arasından mutfağınız için en uygun ölçüleri seçmek her zaman büyük önem taşır.

Mutfak tezgahı ölçüsü alınırken tezgahın tek duvarda mı yoksa iki duvarda mı olacağı gibi unsurlara da dikkat edilmelidir. Mutfak tezgahı ölçüleri hesaplanırken dikkat edilmesi gerekenler ise aşağıdaki gibidir;

  • Mutfağın boyutu,
  • Tercih edilen mutfak modeli,
  • Mutfakta kaç kişi çalışacağı,
  • Tezgah genişliği,
  • Tezgah kullanım şekli,
  • Mutfaktaki hareket alanının büyüklüğü,
  • Alt dolap kullanım durumu.

İncelemek için tıklayın: Modern Mutfak Dekorasyonu Trendleri

Mutfak Tezgahı Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mutfak tezgahı tercih ederken tezgahın modeli kadar dayanıklılığı da önem taşımalıdır. Dayanıksız tezgahlar kısa sürede çatlama, kırılma ya da akıtma sorunları ile yaşam alanında soruna neden olabilir. Yukarıda yer alan kriterlerin yanı sıra mutfak tezgahının malzemesi de önemlidir.

Kaliteli ve uzun ömürlü mutfak  tezgahları tercih etmek isterseniz birçok model karşınıza çıkacaktır. Granit ve mermer mutfak tezgahlarını seçerken tezgah kalınlığını göz önünde bulundurun. Böylece ince ve dayanıksız mutfak tezgahlarından uzak durabilirsiniz. Bunların yanı sıra;

  • Tezgahın suya dayanıklılık oranı,
  • Tezgahın ısıya dayanıklılık düzeyi,
  • Çamaşır suyu gibi kimyasallara karşı ne kadar dayanıklı olduğu

Gibi birçok unsur tezgahların kalitesi üzerinde etkili olmaktadır.

İncelemek İçin Tıklayın:Granit Mutfak Tezgahı Modelleri

Mutfak Tezgahı Ölçüleri Nasıl Belirlenmektedir?

Mutfak tezgahı ölçüleri ustalar tarafından belirlenir. Bu süreçte mutfağın büyüklüğü, kullanıcının talebi gibi unsurlar öncelikli olarak göz önünde bulundurulur. L tipi ya da U tipi mutfak talebine bağlı olarak tezgahın boyutu da değişiklik gösterecektir. Bunun yanı sıra bazı yaşam alanlarında I tipi (Düz ) mutfak tezgahı da kullanılmaktadır.

Mutfak tezgahı ölçüleri belirlenirken alanında uzman kişiler tarafından mutfağın genişliği ve kullanıma açık kalacak olan alan göz önünde bulundurulur. Hareket alanını daraltmadan en kullanışlı tezgahlar ancak bu kriterler göz önünde bulundurularak ortaya çıkarılabilir.

Mutfak tezgahı ölçüsü alınırken aynı zamanda mutfak  dolaplarının da ölçüleri alınır. Tezgah ölçüleri hesaplanırken mutlaka buzdolabı, ocak ve ankastre gibi araçların boyutları dikkate alınmalıdır. Böylece eşyaların sığdığı tam ölçülü tezgahlar oluşturulabilmektedir.

Hareket kabiliyeti ve eşya büyüklüğü ön planda tutularak tezgah boyutu hesaplanabilmektedir.  Mutfaklarınız için uygun tezgah ölçüleri hesaplatmak için ustalardan destek almanız önerilir. İnce hesaplamalar ve genişlik ölçülerinin belirlenmesi uzmanlık isteyen bir alandır.

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Ortalama puan 1.6 / 5. Verilen oy sayısı: 7

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir