Mutfak Zemin Kaplama Çeşitleri

4.7
(29)

Mutfak zemin kaplaması olarak en çok kullanılan kaplamalar fayans, cam karo ve taşlardır. Mutfakların zemininde fayans veya porselen kullanılması alışılagelmiş bir seçenektir.

Fayanslar en popüler mutfak kaplamasıdır ve zemine uyması kolaydır. Bununla birlikte, koyu renkli harç ile hafif bir kiremit koymamaya dikkat etmek önemlidir ve bunun tersi de geçerlidir.

Modern mutfaklarda ayrıca lavabonun üstündeki duvar veya bir duvarın tamamı gibi bazı bölümleri kaplayacak cam karo kaplamalar bulunur. Cam karolar pek çok farklı malzemeye ihtiyaç duymadan yaratıcı bir şekilde dekorasyon yapmak isteyenler için idealdir.

İncelemek İçin Tıklayın: Kullanışlı Mutfaklar Nasıl Dizayn Edilir?

Diğer bir seçenek de, mutfağa daha rustik bir görünüm ve ortamın geri kalanıyla kontrast vermek için bazı alanlarda mermer taşlar kullanmaktır.

Mutfakta Zemini Ne Olmalı?

Mutfak için doğru zemin döşeme tipini seçerken dikkate alınması gereken ana faktörler, dayanıklılığı ve pratikliğidir.Mutfak evin yağ, duman, su ve yemek artıkları ile sürekli temas halinde olan bir alanıdır, bu nedenle mutfağın döşemesi dayanıklı ve kolay temizlenebilir olmalıdır. Mutfaktaki her dekoratif detayın pratik ve işlevsel olması gerekir, çünkü bunlar gerekli ve çevrenin neredeyse içsel özellikleridir.

Piyasada mutfak için çeşitli malzeme türlerinin yanı sıra farklı renk, desen ve zemin kaplama modelleri bulunmaktadır.

Mutfak Zemini Seçimi İçin 6 İpucu

Mutfak gibi işlevsellik gerektiren bir odanın zeminini seçerken dikkat edilmesi gerekir. Bu sebeple aşağıdaki ipuçları ve tavsiyelere dikkat etmenizde fayda var.

1-Beyazdan Kaçış

Zemin tonu, ister renkli motiflerle öne çıksın, isterse diğer detayların öne çıkması için nötr bir taban oluştursun fark etmez. Fakat beyaz kullanımında çok dikkatli olun. Beyazı mutfağın diğer detayları için düşünerek zemini tamamlayıcı diğer renkelerden oluşturabilirsiniz.

İncelemek İçin tıklayın: Siyah Mutfak Dekorasyonu

2-Kaygan Zeminlere Dikkat Edin!

Mutfak Zemin Kaplama

Mutfak için çok kaygan olmayan bir zemin seçmek çok önemli çünkü bu ortamda sürekli su, yağ ve yağlı yiyecekler kullanıyoruz. Cilalı ve fazla parlak zeminlerden kaçmakta fayda var.

3-Açık Koyu Zemin Tercihinizi İyi Yapın!

Mutfak Zemin Kaplama Modelleri
Mutfak Zemin Kaplama Modelleri

Koyu renkli zeminler daha küçük bir ortam izlenimi verebilirken, açık renkli zeminler odayı olduğundan geniş gösterebilir. Mutfak zemini koyu veya açık mı olsun sorusunda kararsız kalanlar mutfak genişliğini göz önünde bulundurmalıdır.

4-Dayanıklı, Temizlemesi Kolay Zeminler Seçin!

Mutfak Zemini Nasıl Olmalı?
Mutfak Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Mutfak, çabuk kirlenen, günlük yiyecek ve ürünlerin kullanımını sağlayan bir ortamdır. Bu nedenle mutfak zemininin su ve yağ ile temasa karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Ayrıca temizlik açısından da pratik olması gerekmektedir.

5-Alan İhtiyaçlarını Göz Önünde Bulundurun

Mutfak Zemin Kaplama Modelleri
Mutfak Zemin Kaplama Modelleri

Mutfak alanınızı bir bütün olarak ve ihtiyaçlarınızın neler olduğunu düşünmeniz gerekir. Hafif zeminler, daha önce de belirtildiği gibi, küçük ortamları genişletebilir. Baskılı zeminler sade bir ortama hayat verebilir ya da örneğin mekan zaten birçok farklı dekorasyon detayına sahipken abartı getirebilir.

Mutfak Zemin Kaplama Çeşitleri

Piyasada birçok mutfak zemin döşeme modeli var, ancak hepsi mutfak için ideal değil. Mimarlar ve iç mimarlar tarafından mutfaklar için en çok kullanılanlar listelerinde yer alan aşağıdaki malzemeler dayanıklılıkları ve diğer bazı avantajları nedeniyle bu ortam için daha uygun olbilir.

1-Porselen Zemin

Porselen karo, sadece mutfağı değil, evin birkaç odasını kaplamak için en çok kullanılan döşeme türlerinden biridir. Bu zeminler dayanıklı ve su, hafif deterjan ve nemli bir bezle temizlenmesi kolay seçeneklerdir. Fakat bazıları model ve tasarımları nedeniyle çok çabuk kirlenebilmektedir.

2-Mutfak Zemin Seramik Modelleri

Mutfak Zemin Kaplama Seramik
Mutfak Zemin Kaplama Seramik

Mutfak zemin seçenekleri arasında yer alan seramik modelleri porselene nazaran daha az dayanıklıdır. Ayrıca bakımı için biraz daha titiz davranmanız gerekebilir.

Ancak bu kaplamanın iki olumlu noktası vardır. Birincisi fiyat, örneğin seramik porselenden daha uygun bir maliyeti var. İkincisi, seramikte bulunan renk, doku ve zemin tasarımı çeşitliliğidir.

3-Mermer ve Granit Zemin

Mutfak Zemin Kaplama Granit
Mutfak Zemin Kaplama Granit

Mermer ve granit zeminler pratiktir, temizlenmesi kolaydır ve lekeleri gizler. Doğal kayalardan çıkarılırlar ve bu durum zeminin doku, renk ve desen seçeneklerini sınırlar.

Granit, sızmaya mermerden daha dayanıklıdır ve bu nedenle daha çok tavsiye edilir. Ancak her ikisi de modern ve işlevsel seçeneklerdir.

İncelemek İçin Tıklayın: Granit Mutfak Tezgahı Modelleri

4-Yanmış Çimento

Mutfak Zemini Yanmış Çimento Uygulaması
Mutfak Zemini Yanmış Çimento Uygulaması

Bu zeminler temel olarak su, kum ve çimento ile yapılır ve bu nedenle diğer malzemelere göre daha ucuzdur. Rustik ve modern bir mutfak dekorasyonu için gayet ideal bir seçenek olabilir.

Fakat bu tarz zeminlerin temizliğinde çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü yağ gibi lekeleri emen bir yapısı vardır. Yanmış çimento ile mutfak zemin uygulaması üzerinde zamanla çatlaklar meydana gelebilir.

5-Mutfak Epoksi Zemin Kaplama

Mutfak Epoksi Zemin Kaplama
Mutfak Epoksi Zemin Kaplama

Mutfak zemininde epoksi zemin kaplama, temizliği çok kolay olduğu kadar hijyenik ve dayanıklıdır. Bakımı yapıldığında yüksek dayanıklılığa sahiptir. Bu tip kaplamanın dezavantajları ise zeminin yüksek maliyeti ve bunu küçük ortamlarda uygulayacak şirketlerin bulunmamasıdır.

6-Hidrolik Kiremit

Mutfak Zemin Kaplama Modelleri
Mutfak Zemin Kaplama Modelleri

Hidrolik karo, mutfak zemini kaplama çeşitleri arasında iç mimarlar tarafından tercih edilen kaplamalardır. Parçalarda bulunan tasarımlar, renkler ve dokular nedeniyle eski ve retro bir seçenektir. El yapımıdır ve bu nedenle müşterinin zevklerine ve ihtiyaçlarına göre projeye özel olarak özelleştirilebilir.

Bu zeminlerin tamamlanması biraz zaman alabilir ve el yapımı olduğu için diğer zemin kaplama seçeneklerine göre daha yüksek fiyatlara satılabilir.

7-Mutfak Pvc Zemin Kaplama

Mutfak Pvc Zemin Kaplama
Mutfak Pvc Zemin Kaplama

PVC , mineraller ve katkı maddelerinden oluşan mutfak zemin kaplama malzemesidir. hşap görünümlü tahtalar veya cetveller halinde gelebilir. Tercihen düz alt zemine uygulanan, genellikle özel yapıştırıcı ile uygulanan hafif bir zemindir.

8-Mutfak Zemin Fayans Modelleri

Mutfak Zemin Fayans Modelleri
Mutfak Zemin Fayans Modelleri

Mutfak zemini için üretilen fayans modelleri çok çeşitli renk ve tasarım seçenekleri ile mutfak zemin dekorasyonu konusunda hata yapmak istemeyenler için mantıklı bir seçim olabilir. Fayans seçimi aşamasında kullanacağınız alanın mutfak olduğunu muhakkak belirtmeniz gerekiyor. Çünkü fayans çeşitleri arasında kullanım alanına göre çeşitli işlemlerden geçen fayanslar bulunmaktadır. ,

Yukarıda yer verdiğimiz mutfak yer kaplama seçenekleri gelişen dekorasyon sektörü ile beraber daha da çeşitlendirilebilir. En çok tercih edilenleri bir araya getirmeye çalıştık.

İncelemek İçin Tıklayın: Mutfak Tezgah Arası Fayans Modelleri

Mutfak Yer Kaplama Sık Sorulan Sorular

Mutfak Zemini İçin Hangi Kaplama Uygun?

Mutfak zemini kaplama çeşitleri arasında en uygun olanı fiyat ve temizlik kolaylığı bakımından fayans kaplamalardır. Mermer, granit gibi doğal taş kaplamalar bir diğer alternatif olarak karşınıza çıksa daha yüksek bütçe gerekebilir. Ayrıca son yıllarda pvc zemin kaplama da görünüm seçeneklerinden dolayı kullanılabiliyor.

Mutfak Zemini Laminant Parke Olur mu?

Mutfak zemin kaplama seçenekleri arasında laminant parke uygulamasına son yıllarda rastlamak mümkündür. Gelişen koruyucu ve su bazlı vernikler sayesinde mutfak zemininizde ahşap görünümlü laminant parkeler kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Mutfak Yer Döşeme Fiyatları Ne Kadar?

Mutfak yer döşeme fiyatları 2022 yılı itibariyle m² fiyatı 90 TL’den başlamaktadır. Kullanılan malzeme ve kalitesine göre 300 TL’ye kadar fiyatlar artabilir.

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Ortalama puan 4.7 / 5. Verilen oy sayısı: 29

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

Mart 18, 2021

Rustik Mutfaklar

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.