Mutfakta Çiçek Dekorasyonu

4.8
(11)

Mutfakta çiçek dekorasyonu, canlı veya süs çiçekleri ile mutfağın dekorasyonuna doğal dokunuşlar yaparak ortamı ferahlatma yöntemidir. Mutfak yemek içinde olsa toplanılarak birbirinden güzel sohbetlerin cereyan ettiği buluşma alanıdır. Böylesi önemli bir bölümde yapacağınız mutfak çiçek dekoru ile bir nebze de olsa otantik bir hava yakalayabilirsiniz.

Mutfak pratik ve işlevsel olmasının yanı sıra rahat ve misafirperver olmalıdır. Bunun için çiçek köşesi oluşturmak gayet yerinde bir seçenek olacaktır! Baharatlar, şifalı bitkiler ve hatta süs bitkileri bile olabilir! Mutfağınızı doğal bir ortama dönüştürmekle kalmayıp ferah bir ortam hissi oluşturabilirsiniz.

İncelemek İçin Tıklayın: Siyah Mutfak Dekorasyonu

Mutfakta Çiçek Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Mutfakta çiçek dekorasyonu için aslında yapılması gerekenler bir kaç saatinizi alabilecek basit dokunuşlardır. Mutfak çiçekleri olarak hususi tercih edilen çiçek çeşitlerini araştırabilir ve saksılar yardımıyla ufak bir köşe oluşturabilirsiniz. Mutfak çiçekleri canlı ya da yapay çiçeklerden oluşabilir. Bu tamamen sizin tercihinize kalan bir durum. Eğer bakımı sizi zorlamayacaksa tavsiyemiz kesinlikle mutfakta canlı çiçek dekorasyonu tercih etmeniz olacaktır.

İşte mutfakta çiçek dekorasyonu için 5 ipucu:

1-Çiçek aranjmanlarını göz önünde bulundurun

Mutfak çiçek dekorasyonu seçenekleri oldukça fazladır ve her biri için ufak alanlar oluşturabilirsiniz. Önemli olan seçeceğiniz bitkinin ya da çiçeğin ortamı etkisi altına almasıdır. Bu sebeple birbirine uyumlu birden fazla çiçek ya da bitkilerden oluşan bir aranjman oluşturabilirsiniz.

2-Mutfakta sebze bahçesi mi? Belki evet

Mutfağınızda küçük bir sebze bahçesi yetiştirmeye ne dersiniz? Böylelikle ortamı daha renkli ve hafif hale getirmenin yanı sıra tariflerinize özel bir dokunuş katacak taze baharatlar her zaman elinizin altında olacaktır.

3-Daha küçük mutfak çiçekleri

Bir bahçeden değil, mutfaktan bahsediyoruz. Mutfak gün içerisinde sıklıkla uğranılan alanlardan birisidir. Özellikle evde çocuklar varsa özel tedbirlerinizi hazırlayın! Bu nedenle çok fazla taşımamak için daha küçük ve daha narin çiçekleri veya bitkileri tercih edebilirsiniz.

4- Mutfak çiçekleri bakımı

Evin diğer odalarındaki diğer çiçeklerle olduğu gibi mutfaktaki çiçeklere de özen göstermeyi ihmal etmemelisiniz. Sulamaya, güneşe maruz bırakmaya ve diğer temel bakımlarına dikkat edin. 

Bakımı kolay olan bazı mutfak bitkileri: Taş gülü, barış zambağı ve bromeliadlar.

5- Yapay çiçeklere ne dersiniz?

Çiçeklerle ilgilenmek için çok az zamanı olanların endişelenmesine gerek yok. Yapay çiçekleri tercih edin! Mutfağınızı daha çiçekli hale getirecek tüm renkleri bir arada bulundurabilir ve yapay mutfak çiçekleri sayesinde bakım zahmetinden kurtulabilirsiniz.

İncelemek İçin Tıklayın: Rustik Mutfak Dekorasyonu

Mutfakta Yetişen Çiçekler; Hangisini Seçmeli?

Mutfak çiçek dekorasyonu için kararınızı kesinleşti fakat mutfakta yetişen çiçekler konusunda kararsız mı kaldınız? Mutfak çiçekleri o kadar çeşitli ki hemen her ortam ve dekorasyona uyum sağlayabilen mutfak bitkisi muhakkak bulabilirsiniz. Tabi mutfak çiçek köşesi oluşturmak için bazı püf noktalarını atlamamanız gerekiyor.

Bazı türler yüksek ışık gerektirdiğinden ve ısıya duyarlı olduğundan, tüm bitkiler ya da çiçeklerle mutfağı dekore etmek olmayabilir. Bu nedenle, mekanın aydınlatma, sıcaklık ve havalandırma gibi özellikleri, köşeniz için ideal bitkileri belirleyecektir

Kaktüsler ve sulu meyveler

Dirençli ve bakımı kolay olan kaktüsler ve sulu meyveler çok fazla ışığa ihtiyaç duymayan bitkiler arasındadır. Raflara, dolaplara, tek tek veya bir teraryum şeklinde asılarak yerleştirilebilir. Ve mutfak dekorasyonu için kesinlikle etkileyici bir seçenek olacaktır.

Ek olarak, yapraklarında ve gövdelerinde zaten su tuttukları için çok az bakım gerektirirler. Sulama, ayda iki veya üç kez veya yüzey tamamen kuruduğunda yapılabilir. Düşük ışıklı bir yerde iseler, ideal olarak haftada en az bir kez tam güneş almaları gerekir.

Küçük oldukları için dekorasyon fikirleri daha da çeşitlidir. Mutfak ikliminden yararlanmaları için fincanlar, çaydanlıklar, kevgir, teneke kutular ve hatta fasulye kabuklarında farklı türleri yetiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Otlar, baharatlar ve sebzeler

Mutfakta baharat ve sebze yetiştirmek, aslında pratikliğe yatırım yapmaktır. Evde küçük bir sebze bahçesine sahip olmak, daha sağlıklı yemekleri garanti etmek ve aynı zamanda mekanı daha güzel ve güzel kokulu hale getirmek için ideal bir çözümdür. Sonuçta kim her zaman taze baharat istemez ki?

Fesleğen, biberiye, nane, kekik, maydanoz, frenk soğanı fazla yer kaplamayan evde yetiştirme seçeneklerinden bazıları. Ancak, doğal aydınlatmaya ihtiyaç duyduklarını ve bu nedenle pencerelerin yanına veya korkuluklara yerleştirilmeleri gerektiğini unutmayın.

Dikey bir yerleştirme düzeneği mutfakta bitki yetiştirmenin en basit yoludur. Alanı daha da optimize etmek için , baharatlar ve sebzeler sık ​​sulama gerektirdiğinden, kendi kendini sulayan saksıları kullanmanız doğru olacaktır.

Çiçekler ve yapraklar

Mutfakta bitki bulundurmak geri dönüşü olmayan bir yoldur. Çevreyi daha güzel ve davetkar kılan o kadar çok yeşillik ve çiçek seçeneği vardır ki, tek bir tür seçmek neredeyse imkansızdır.

 • Eğreltiotu
 • Aloe Vera
 • Bambu Palmiyesi
 • Boa
 • Mor Trapoeraba
 • Aziz George Kılıcı
 • Barış zambağı
 • Benimle kimse yapamaz
 • Madagaskar Ejderha Ağacı
 • Bromeliad
 • Sarmaşık
 • Orkide
 • Menekşe
 • Antoryum
 • Zamioculca

Daha küçük bitkiler tezgah, masa, dolap, raf (asılı veya duvara sabitlenmiş) herhangi bir yerde yetiştirilebilir. Bambu Palmeira gibi daha büyük olanlar, ortamdaki dolaşımı bozmamak için köşeye veya pencerenin yanına yerleştirilebilir.

Mutfakta Çiçek Köşesi

Mutfakta çiçek köşesi oluşturmak için bir çok ipucu ve alternatifi yazımızda paylaştık. Hala karar vermekte zorlanıyorsanız aşağıda paylaşacağımız resimleri inceleyebilirsiniz. Mutfakta çiçek dekorasyonu mutfağın iç kısmı, pencere pervazları veya balkonunda bile uygulanabilecek basit bir işlemdir. Seçiminizi doğru yapın ve çiçeklerinize iyi bakın.

İncelemek İçin Tıklayın: Mutfak Tezgah Dekorasyonu

Mutfağınızda kurduğunuz çiçek köşelerini bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz!

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Ortalama puan 4.8 / 5. Verilen oy sayısı: 11

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.