Mutfaktaki Kirli Eşyalar Nasıl Temizlenir?

3.9
(22)

Mutfaktaki kirli eşyalar nasıl temizlenir? Siz temizlik için hangi yöntemleri kullanıyorsunuz ve acaba yöntemleriniz ne kadar işe yarıyor? Bu yazımızda mutfaktaki en kirli 5 eşya ve temizliğini inceleyeceğiz.

Mutfağı temiz tutmak çok önemlidir, çünkü bu mutfak ortamında hazırladığımız yiyecekler sayesinde sağlığa zararlı birçok mikroorganizma vücudumuza bulaşabilir ve sindirim sistemimizin dengelerini bozabilir.

Kusursuz görünen bir mutfak bile, çoğu zaman hayal bile edilemeyecek yerlerde bakteri ve mikroplarla dolu olabilir. Bu nedenle temizlik, çıplak gözle görülebilen kirleri, eşyaları dezenfekte etmenin ötesine geçmelidir. Yüzeysel bir temizlikten öteye geçerek hijyenin üst seviyelere taşındığı ama yormayan temizlik sırları önemlidir.

İncelemek İçin Tıklayın: Mutfaktaki Kötü Koku Nasıl Gider?

Mutfaktaki Kirli Eşyalar Arasında 5 Tehlike!

Uzmanlar, biraz bilgi ve hazırlıkla herkesin bir mutfağı ve içindekileri mikrop ve zararlı bakterilerden arındırabileceğini söylüyor. Mutfaktaki en kirli beş eşyanın hangileri olduğunu görün ve hastalıklardan kurtulmak için uygun hijyeni nasıl sağlayacağınızı öğrenin.

1 – Buzdolabı ve Çekmece Kapı Kolları

Sağlıklı beslenme uzmanı Erdem Bilici : “Birçok insan mutfağını kirletiyor ve bunun farkında değil. Örneğin et temizleyen biri, ellerini yıkamadan bir kap aramak için çekmeceye giderse, buradan çekmece kulbuna ve içindeki her şeye bakteriler ve mikrop bulaştırır. Buna çapraz bulaşma diyoruz. Ve ne yazık ki nereden geldiğini anlamadığınız hastalıkların bir çoğu aslında çekmece, buzdolabı kulplarından geliyor”

Bu hatayı yapanlar için önerilen şey ise, her şeyi sabun ve su ile dezenfekte etmek ve mutfakta bir işten diğerine geçerken elleri yıkayarak bu sorunu önlemektir. Beslenme uzmanı ayrıca ellerinizi tekrar kirletmeden yıkamak için en az 15 saniye sabun ve su kullanmanız ve temiz bir havlu ya da havlu kağıt ile kurulamanızın önemini de vurguluyor.

“Enfeksiyon uzmanlarına ve çeşitli sağlık profesyonellerine öğretilen bu bilgiler, topluma daha çok yayılmalıdır. Doğru el yıkama, sadece sağlık veya gıda endüstrisi ve hizmetlerinde çalışanlar için değil, herkes için önemlidir. Sağlıklı ve risksiz beslenmenin bir yolu olduğu için herkesin doğru yolu benimsemesini ve yaymasını öneriyorum.”

Erdem Bilici

2 – Musluk ve Su

Yemek hazırlama aşamasında temiz su olmazsa olmazdır. Ancak bu suyun çıktığı yer yani musluk da düzenli olarak dezenfekte edilmelidir. Arıtma sistemi ile daima daha temiz veya imkan varsa hazır su kullanımı sağlık için önemli. Musluğun ağız kısmı ve kontrol vanası düzenli aralıklarla temizlemenizde fayda var.

3 – Mutfak ve Bulaşık Havluları

Sanılanın aksine mutfakta ve bulaşıkta kullanılan havlular mikropsuz değildir. Markalar ürünlerini satmak için ne kadar mikrop ve bakteri tutmaz dese de bu mümkün değil. Çünkü yeni yıkanmış elleri ve bulaşıkları kurulamak bile, sürekli nemli olmaları nedeniyle mikropların barınmasına yardımcı olur.

Yapılması gereken ise bulaşık havlularını her gün değiştirmek. Haftanın her günü için en az bir tane bulundurun ve çamaşır suyuyla yıkayın.

4 – Lavabo & Gider

Lavabo gideri, kanalizasyona giden bir yol olduğu için potansiyel olarak kirlidir. Bu ortamın ısı ve neminde çoğalan ve orada bulunan organik kalıntılarla beslenen larvalar ve mikroorganizmalar, lavabo havzasına tırmanabilir ve her şeyi kirletebilir.

Bu nedenle Ulusal Bilim Vakfı’nın mikrop birikiminde ikinci sıra olarak kabul ettiği yer olan lavaboyu dezenfekte etmek gerekiyor. Çözümü ise: Haftada bir veya iki kez lavaboda güçlü bir dezenfektan ve ayda bir kez 250 mililitre suya karıştırılmış bir kaşık çamaşır suyu. Bu şekilde düzene koyar ve temilerseniz mikroplara dur demeniz mümkün.

5 – Süngerler

Gelelim bulaşık süngerlerine. Süngerler sadece suyu emmekle kalmaz, liflerinin girintilerinde binlerce mikrop biriktirir. Bu nedenle sürekli olarak değiştirilmeleri veya sterilize edilmeleri gerekir. Mutfakta mikrobun en sevdiği mekanlardan biri bulaşık süngerlerinin o yeşil klasik yüzeyinin dipleridir. He ne kadar bulaşık deterjanı ile sık sık köpürterek temizleseniz de bu onları yok etmek için tek başına yeterli değil.

Çözümü:

Mutfakta hijyeni ve sağlığı kolaylaştırmak için farklı renklerde üç sünger olmasını öneriyorum: biri yağlı olmayan bardak ve bulaşıkları yıkamak için, diğeri yağlı bulaşık ve tavaları yıkamak için, diğeri ise lavaboyu yıkamak için. Ayrıca, üçünü ortalama iki haftada bir, tercihen değiştirin veya bir kaşık çamaşır suyuyla 250 mililitre suda bekleterek ve ardından çevirerek ve bir dakika boyunca maksimum güçte mikrodalgada tutarak sterilize edin.

İncelemek İçinTıklayın: Buzdolabı Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfakta en kirli eşyalar hangileridir?

Mutfakta en kirli eşyalar özellikle buzdolabı ve çekmece kulpları, lavabolar ve bulaşık süngerleridir.

Mutfak süngeri nasıl temizlenir?

Mutfak süngerini düzenli olarak değiştirmekle beraber 4-5 güne bir 250 ml suyun içine bir çay kaşığı çamaşır suyu karıştırarak yarım saat bekletin.

Mutfak lavabo temizliği nasıl yapılır?

Mutfak lavabo temizliği için haftada bir dezenfektan yardımıyla ya da çamaşır suyu karıştırılmış su ile sürterek temizlemeniz yeterli olacaktır.

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Ortalama puan 3.9 / 5. Verilen oy sayısı: 22

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.