Mutfaktaki Kötü Koku Nasıl Gider

4.1
(16)

Her zaman mis gibi tertemiz kokan ve kötü kokulardan arınmış bir mutfağa sahip olmak için pratik ipuçları!

Mutfaktaki kötü koku nasıl gider? sorusu ve sorunu kadınların başlıca hassasiyetleri arasında bulunmaktadır. Mutfak her zaman temizlik ve hijyene dikkat edilmesi gereken bir yerdir. Bu nedenle mutfaktaki kötü koku, rahatsız edici olmasının yanı sıra hoş karşılanmaz. Sonuçta kötü kokular, orada çürümüş veya kirli bir şey olduğuna dair işaretler taşımaktadır.

Bunu göz önünde bulundurarak, yemek pişirdikten sonra yemek kokusunu ortadan kaldırmak ve mutfağınızın güzel kokmasını sağlamak için bazı temel bakımlarla sizin için pratik ipuçlarını seçtik .

Başlıklar

Mutfağınızı Kötü Kokudan Nasıl Korursunuz?

Mutfağınızın her zaman kokusuz olması için yemek artıkları, son kullanma tarihi geçmiş yiyecekler ve yemek hazırlığı sırasında ocakta ve yere saçılmış yiyeceklere dikkat etmek önemlidir.

Güzel kokulu bir mutfağa sahip olmanın önemli adımlarından biri de organik atıkları biriktirmeden atmaktır. Çöp kutusunda çürüyen çöpler, her açtığınızda mutfağınızın kokmasına neden olur. Bu nedenle, mümkünse çöpleri günlük olarak atın.

Bir diğer önemli ipucu da , buzdolabındaki gıdaların geçerliliğini her zaman kontrol etmeniz ve zaten bozulmuş veya bozulmaya yakın gıdalarınız olup olmadığını kontrol etmenizdir. Buzdolabında çürümüş ve son kullanma tarihi geçmiş yiyecekler kötü kokuya neden olur ve atılmalıdır. Sonuçta, kimse buzdolabını açıp tüm evi o korkunç çürük yemek kokusuyla başbaşa bırakmaktan hoşlanmaz.

İncelemek İçin Tıklayın: Buzdolabı Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfağı temiz tutmak da önemlidir. Ocağı kullanırken, yere, lavaboya ve ocağa düşebilecek küçük yiyecek parçalarına veya sos dökülmelerine karşı dikkatli olun. Dilerseniz ocak üstünü alüminyum folyo ile kaplayarak temizliği kolaylaştırabilirsiniz. Yemek hazırlamanın sonunda tezgah üstü ve mutfak zemininde yiyecek kalmadığından emin olun.

İpucu: Eğer tavada balık kızartmayı düşünüyorsanız ocak çevresini alüminyum folyo ile kapatarak sıçrayan yağları tek seferde çöpe gönderebilirsini!

Yemek Kokusu Nasıl Giderilir?

Yemek hazırlandıktan sonra mutfakta genellikle hazırlanan yemeklerin güçlü bir kokusu olur.

Oda koku giderici kullanmak iyi bir alternatif olabilir, ancak birçok kişi bunları elde kullanmayı tercih eder çünkü ürünün kokusunu yemek kokusuyla karıştırmak daha da hoş olmayan bir kokuya neden olabilir.

Ortama başka bir aroma katmadan yemek kokusunu gidermek için deneyimli ev hanımlarının sırlarını kullanmak gerekir. Mutfaktaki yemek kokusunu ortadan kaldırmak için 4 ipucu:

  • Bir kavanoza biraz sirke koyun ve mutfakta kimsenin dökemeyeceği güvenli bir yerde saklayın. Sirke, pişirme sırasında açığa çıkan kokuları yumuşatmaya yardımcı olur;
  • Mutfaktan gelen balık kokusunu almak için dilimlenmiş limonları veya sıkılmış limonları balıkları pişirirken ve pişirdikten sonra bir süt sürahisinde kaynatın;
  • Kızartma kokusu mutfağınızda bu kadar ağırlaşmasın diye, ısınırken yağın içine ince elma dilimleri koyun ve kızarana kadar bekleyin, sonra çıkarıp istediğiniz kadar kızartın.
  • Balık pişirme işleminden sonra bir cezveye 1 çay bardağı su ve 2 yemek kaşığı kadar sirke koyup bir süre kaynatın. Kokunun hızlı bir şekilde kaybolduğunu göreceksiniz!

Son olarak:

Bulaşıkların lavaboda birikmesine izin vermeyin. Lavaboda kirli bulaşıklar, özellikle yemek artıkları varsa, böcek ve karıncaları çekmenin yanı sıra mutfakta hoş olmayan bir koku bırakır. Bu yüzden bulaşıklarınızı yıkayın ve yemeğinizi bitirir bitirmez kalan yiyecekleri atın. Ayrıca bulaşık makinenize özen gösterin, kötü kokuları önlemek için düzenli olarak temizleyin.

İncelemek İçin Tıklayın: Mutfakta Karıncalardan Kurtulma

Bu bir kaç püf noktaya ederseniz ve temizliğe önem verirseniz mutfağınız her zaman temiz, mis kokulu ve çok daha keyifli olacaktır.

Mutfakta Kötü Koku Neden Olur?

Mutfakta kötü kokunun oluşmasının nedenleri şunlardır: Biriken yemek artıkları, temizlenmeyen lavabo gideri, tam kurulanmayan bulaşıklar, temizlenmemiş aspiratör filtresi, çöp kovası, yıkanmayan bulaşıklar vb..

Kokmuş Et Kokusu Nasıl Giderilir?

Özellikle buzdolabınızda kokmuş et kokusu varsa gidermek için ağzı genişçe bir kaba elma sirkesi ile su karıştırıp koyarak kokuyu giderebilirsiniz. Veya bir bardak süt koyarakta kokuyu giderebilirsiniz.

Derin Dondurucudaki Bozuk Et Kokusu Nasıl Gider?

Derin doncurunuzda bulunan tüm malzemeleri çıkardıktan sonra elma sirkesi ve su karışımı ile silerseniz kötü kokular gidecektir.

Mutfak Dolap İçlerindeki Kötü Koku Nasıl Gider?

Dolap içlerindeki kötü kokuyu gidermek için bir bardağın içerisine elma sirkesi yahut süt koyarak bir süre bekletebilirsiniz. Lİmon yahut portakal kabuklarını bir kase içerisinde dolaba koyarsanız aynı şekilde kokunun hafiflediğini hissedebilirsiniz.

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Ortalama puan 4.1 / 5. Verilen oy sayısı: 16

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir