Rustik Mutfaklar

3.9
(26)

Rustik mutfaklar, basit yüzeyler ve kır evini anımsatan tarzıyla ortamı huzur dolu bir hale getirebilir. Bu nedenle birçok insan rustik mutfak dekoru yapmak için küçük dokunuşlar yapmayı tercih etmektedir. Paylaşacağımız rustik mutfak modelleri ve fikirleri sayesinde sizde ipuçları yakalayabilir ve değişime adım atabilirsiniz.

Rustik tarzda dekore edilmiş mutfaklarda analiz edilmesi gereken önemli noktalardan biri, mutfak karolarının yanı sıra mobilya ve mutfak adası malzemeleridir . Seramik kaplamalar gerek zeminde gerek duvarlarda rustik tarzı yansıtan modellerden seçilmelidir.

Başlıklar

Rustik Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Rustik mutfak dekorasyonu rustik tarzı yansıtan doğal materyallerin mutfağın genelinde kullanılması ve kombine edilmesiyle yapılır.

Örneğin ahşap ve demir, rustik mutfak dekorasyonunda vazgeçilmezdir. Mutfak dolabında, mobilyalarda, tezgahta, kapılar, pencereler, sobalar ve hatta duvara asılı tencere, tava gibi küçük detaylarla bile tarz yansıtılabilir.

Mutfak sık rutubetlenen bir ortam olduğundan dolayı ahşabın gerekli kaplamalarla korunması ve sabit su bulunan yerlerde demir kullanımından kaçınılması önemlidir. Ahşabı cam, doğal taş, yanmış çimento veya paslanmaz çelik ile birleştirebilirsiniz.

İncelemek İçin Tıklayın: Modern Mutfak Tasarımları

Doğal ögeler doğaya, genelde kır evlerine atıfta bulunan rustik mutfaklar için gereklidir. Bu nedenle bitki, taş, sisal , çita baskıları, kil filtresi ve diğer basit parçalara yer vermek tarzı kusursuz hale getirecektir.

Doğayı ve kır yaşamını anımsatan dekoratif parçalar ya da mutfağın uygun bölümüne dikey bir mini sebze bahçesi kurmak için toprak saksılar tercih edebilirsiniz.

Renklere gelince, rustik tarz mutfaklar için en uygun olanı pişmiş toprak, kahverengi, bej ve koyu sarı gibi toprak tonlarıdır. Yine de mavi, kırmızı, sarı, ekose ve puantiye baskılar kullanarak odaya hayat veren çarpıcı ve neşeli tonlarda renklerde kullanılabilir.

Rustik mutfak tarzını yansıtmak için işinizi kolaylaştıracak en önemli detaylardan biri de seramik karo kaplamalardır. Ahşapla uyumlu renk ve desenlerde kaplamalar tercih ederek tarzı tamamlayabilirsiniz.

Rustik Mutfak Modelleri

Rustik mutfak modelleri ahşap gibi doğal malzemelerle dekore edilmiş, doğallığı yansıtan ve mutfağın geneline hakim olan modellerdir. Rustik mutfak dekorunda ahşap kullanımı genellikle dolap, yemek masası ve tezgah gibi mobilyalarda olmakla birlikte, duvar kaplaması, zemin ve hatta tavan kirişlerinde bile karşınıza çıkabilir.

Ahşaba ek olarak, taş kaplamalar, hidrolik fayanslar , açık tuğla, demirden detaylar ve yanmış çimento gibi diğer malzemeler de rustik mutfak modelleri için belirleyici malzemelerdir.

İncelemek İçin Tıklayın: Açık Mutfak Dekorasyonu

Rustik mutfak kaplamaları ve mobilyaları daha koyu renklere sahip olma eğiliminde olduğundan, sarkıt lambalar veya hatta büyük pencereler rustik mutfaklar için ideal seçim olabilir. Ayrıca büyük pencereler aydınlatmayı da istenilen düzeylere getirecektir.

Rustik Mutfak Dolabı

Rustik mutfak dolabı genellikle ahşap veya ahşap görünümlü olup, rustik tarzın ağırlığını taşıyan dolaplardır. Ahşap dolaplar genellikle sert, masif ahşaptan yapılarak sabit veya taşınabilir tarzda mutfağa yerleştirilir. Masraftan kısmak isteyenler için ahşap görünümlü mutfak dolapları da tercih edilebilmektedir.

Rustik mutfak dolapları ham ahşap, yanmış ahşap, eskitilmiş ahşap, kullanılmış ahşap gibi bir çok çeşitli malzemeden yapılabilmektedir. Ahşap yüzeylerin ortama kattığı doğallık ve tabii ki mis gibi kokusu mutfağı bir dağ evinden farksız hale getirecektir.

Rustik Mutfak Dolap Modelleri

Rustik mutfak dolap modelleri genellikle siparişe özel üretilen, masif veya ahşap görünümlü kaplamalardan yapılan dolap modelleridir. Koyu ve toprak tonlarının tercih edildiği modellerde en önemli detay ahşabın kendinden desenlerinin ve damarlarının göz alıcı olmasında gizlidir.

Rustik Mutfak Perde Modelleri

Rustik mutfak perde modelleri, tonları ve kumaş yapısıyla rustik tarzda mutfaklar için önemli olan, kolay kombinlenen modellerdir.

Rustik mutfak perdeleri, ahşap mobilyalar, banklar, sandıklar ve kır tarzına atıfta bulunan her türlü parçalarla dekore edilebilir. Yerleştirileceği odaya bağlı olarak, fırfırlar ve süslemeler içerebilir.

Rustik mutfak perdesi hem hafif hem de duruma göre daha ağır kumaşları içerebilir. Perde modelinde şeffaflık ve dantel detaylar, özellikle ahşap mobilyalar ve dekoratif ögelerin olduğu ortama hafif bir dokunuş olabilir. Ortama daha zarif bir dokunuş vermeyi tercih ediyorsanız, rafya gibi daha kalın ve daha ağır kumaşları tercih edin.

Genellikle rustik tarzda mutfak perdeleri ve rustik mutfak tül modelleri keten kumaşından veya keten görünümlü kumaşlardan imal edilmektedir. Her renk ve tarza uygun olarak üretilen bu perdelerle tarzınıza küçük katkılarda bulunabilirsiniz.

Rustik Mutfak Fiyatları

Rustik mutfak fiyatları, dekorasyonun zamanlamasına ve malzeme detaylarına göre değişebilmektedir. Örneğin sıfırdan inşaat aşamasında yapılacak bir rustik mutfak dekorasyonu ile sonradan restorasyon aşamasında yapılacak dekorasyon arasında fiyat farkı yüksek olabilir.

Aynı şekilde malzeme kullanımı fiyata doğrudan etki eden en önemli unsurlardandır. Rustik mutfağınızda kullanacağınız malzeme ham ahşap mı olacak yoksa ahşap görünümlü mü olacak? Masif ahşap olacaksa hangi ağaç türünden olacak vs, vs. Her bir detay iyi düşünülerek analiz edilmeli ve uzman yardımıyla fiyat hesaplaması yapılmalıdır.

Pinterest profilimizde daha fazla içeriğe göz atabilirsiniz: Mutfak Dekoru

Oy kullanmak için yıldızlara basınız.

Ortalama puan 3.9 / 5. Verilen oy sayısı: 26

Henüz oy kullanılmadı. İlk oyu siz kullanın!

ETİKETLER :

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir